Asset Publisher Asset Publisher

ASF - Poszukiwania padłych dzików

W związku z prowadzonymi działaniami dotyczącymi zwalczania choroby ASF w najbliższy piątek, tj. 18.10.2019 r. na terenie lasów w zasięgu Nadleśnictwa Chełm, Leśnictwa Wierzchowiny odbędzie się poszukiwanie padłych dzików. W akcji weźmie udział około 50 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, pracownicy Nadleśnictwa Chełm oraz przedstawiciel miejscowego koła łowieckiego. Bezwzględnie w poszukiwaniach uczestniczyć będzie Powiatowy Lekarz Weterynarii lub wyznaczony przez niego pracownik Inspekcji Weterynaryjnej. Dodatkowo w trakcie akcji ruch pojazdów na pobliskich drogach zostanie zabezpieczony przez Policję i zarządców drogi. Organem nadzorującym całą akcją oraz udzielającym szczegółowych informacji w tej sprawie jest Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Pan Paweł Piotrowski.

Nadleśnictwo Chełm apeluje do wszystkich kierowców poruszających się po drogach w pobliżu kompleksów leśnych, objętych akcją poszukiwawczą o zachowanie szczególnej ostrożności ponieważ spłoszona zwierzyna może w tym czasie wbiec na drogę, stanowiąc tym samych bardzo duże zagrożenie w ruchu drogowym.

Pamiętajmy, że dziki są głównym "rezerwuarem" Afrykańskiego Pomoru Świń. Zatem idąc do lasu na spacer, grzyby itp. bądźmy świadomi tego zagrożenia. Wszystkie innformacje dotyczące ASF możemy odnaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.