Asset Publisher Asset Publisher

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą krajobraz, zniechęcają również do spacerów po lesie. Są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się. Tylko w poprzednim roku wydatki związane ze sprzątaniem lasów jakie poniosły wszystkie nadleśnictwa RDLP
w Lublinie wyniosły ponad 670 tys. złotych, a ilość zebranych odpadów przekroczyła 4 tys. metrów sześciennych.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one ponad tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie.

Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią w lasach prywatnych, gdzie  często mamy do czynienia z samowolą lub brakiem dbałości. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów są pozostawiane na terenach leśnych.

 

W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Nadleśnictwo Chełm zaprasza do wzięcia udziału w ogólnokrajowej akcji #sprzątaMY młodzież z lokalnych szkół i placówek oświatowych w wieku od 12 lat jak również wszystkich innych mieszkańców Chełma i okolic, dla których ochrona przyrody i dobro naszych lasów nie jest obojętne. Początek akcji rozpocznie się 20 września 2019 r. o godzinie 11:30. Miejsce spotkania, a zarazem miejsce poboru rękawic i worków zaplanowano przy siedzibie Nadleśnictwa Chełm, tj. ul. Hrubieszowska 123, 22-100 Chełm. Obszar sprzątania obejmuje nasz "Las Borek" (szczegółowa mapa). Prosimy o wcześniejsze, telefoniczne potwierdzenie przybycia i udziału w akcji #sprzątamy na terenie Nadleśnictwa Chełm.


Nie oglądajmy się na innych! Zawstydźmy śmiecących
i posprzątajmy wspólnie polskie lasy!

20 września 2019
Osobami koordynującymi akcją #saprzątamy w Nadleśnictwie Chełm jest: Katarzyna Mendel, tel. 539-960-822, Wojciech Kamiński, tel. 694-488-984.

Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje prezydent Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej. Odnośnik do filmu promującego akcję #sprzątaMY.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe akcji #Zabierz5zLasu. Wystarczy, aby podczas wizyty w lesie wynieść z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwalić się tym w mediach społecznościowych i zachęcić kolejne osoby do podjęcia wyzwania.