Asset Publisher Asset Publisher

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości to dla każdego Polaka wyjątkowa data, ukazująca nasz patriotyzm oraz pamięć o przeszłości. To właśnie tego dnia w 1918 r. Polska po 123 latach zaborów i niewoli odzyskała wolność i Niepodległość.

Pracownicy Nadleśnictwa Chełm w celu uczczenia tego wyjątkowego święta uczestniczyli w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości zorganizowanych w Gminie Leśniowice oraz Gminie Wojsławice.

Obchody niepodległościowe na terenie Gminy Wojsławice rozpoczęto od mszy świętej w Kościele św. Michała Archanioła. Po nabożeństwie wspólnie z przedstawicielami władz samorządowych, służb mundurowych oraz okolicznych mieszkańców i zaproszonych gości przemaszerowano pod Pomnik Tadeusza Kościuszki oraz pomnik Poległych w Bitwie pod Wojsławicami, gdzie odczytano Apel Poległych. Dalsza część składająca się z przemówień oraz częsci artystycznej odbyła sie w Domu Kultury w Wojsławicach.

W gminie Leśniowice uroczystości odbyły się przy pomniku  na placu zgromadzeń w Leśniowicach, gdzie po wystąpieniach okolicznościowych odczytano Apel Poległych oraz wykonano koncert piosenki patriotycznej. Wzniosłość tego święta podkreślono poprzez asystę Szwadronu Rekonstrukcyjnego Kawaleria II RP – Chełmskie Stowarzyszenie Miłośników Koni i Kawalerii Polskiej.

Pracownicy Nadleśnictwa Chełm oddając swój hołd i pamięć złożyli przy wszystkich trzech pomnikach symboliczne wieńce.

Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.
J. Piłsudski