Lista aktualności Lista aktualności

Pamięć Żołnierzom Niezłomnym

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych – obchodzony 1 marca, ma na celu upamiętnienie żołnierzy tzw. „Drugiej Konspiracji”. Tworzyli oni ruch niepodległościowy walczący o suwerenną Polskę.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w miejscowości Haliczany, przy pomniku upamiętniającym wydarzenia w latach 1945-1956. Pomnik powstał w miejscu, w którym znajdowała się wówczas gajówka, gdzie pracownicy służb bezpieczeństwa ZSRR zamordowali rodzinę gajowego w grudniu 1945 roku. Uroczystości zostały zorganizowane wspólnie przez Nadleśnictwo Chełm, Urząd Gminy Kamień, Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie oraz Sołectwo Haliczany. Podczas wydarzenia wartę honorową wystawili uczniowie z ZSEiT w Chełmie. Po odegraniu Hymnu Państwowego Pan Jerzy Masłowski, historyk i członek Zrzeszenia Społeczno-Kombadanckiego Wolność i Niezawisłość przybliżył uczestnikom lokalne wydarzenia w przestrzeni historycznej z okresu działalności „Niezłomnych”. Następnie złożono wieńce przy pomniku z zachowaniem ceremoniału wojskowego nad którym czuwali uczniowie z klasy wojskowej ZSEiT, a uroczystą atmosferę wydarzenia dopełniła gra na werblu w wykonaniu Wiktora Jasiuka - ucznia, harcerza i muzyka z Wojsławic. W uroczystości uczestniczyły następujące poczty sztandarowe: Poczet sztandarowy Armii Krajowej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieniu, Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie, Szkoły Podstawowej w Kamieniu, Szkoły Podstawowej w Strachosławiu.

Aby ten kamień nie pozostał tylko martwą naturą, pamięć musi trwać przede wszystkim w nas. - oznajmili organizatorzy uroczystości, zapowiadając  wpisanie na stałe obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w kalendarz lokalnych wydarzeń.