Lista aktualności Lista aktualności

Międzynarodowy Dzień Orderu Uśmiechu

Order Uśmiechu to międzynarodowe odznaczenie nadawane za działania przynoszące dzieciom radość przyznawane w Polsce przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu.

 

W 1968 redakcja „Kuriera Polskiego”, którego redaktorem naczelnym był Cezary Leżeński. wpadła na pomysł nadania odznaczenia-orderu. Byłoby ono przyznawane osobom dorosłym – za ich pracę, działalność na rzecz najmłodszych - przez dzieci. Inspiracją był wywiad z Wandą Chotomską z okazji 5-lecia dobranocki dla dzieci Jacek i Agatka, gdzie pisarka opowiedziała o chłopcu ze szpitala rehabilitacyjnego, który poddał pomysł nadania dorosłym odznaczenia od dzieci.

Ogłoszono ogólnopolski konkurs na projekt Orderu Uśmiechu. Wygrała go dziewięciolatka, która od talerzyka i szklanki odrysowała słońce i ręcznie namalowała promienie.

W 1979 r. (ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Dziecka) po wystąpieniu kanclerza Cezarego Leżeńskiego przed Zgromadzeniem Ogólnym Sekretarz Generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu rangę międzynarodową. Od tej pory Kapituła Orderu Uśmiechu stała się międzynarodowa.

Spośród kandydatur nadsyłanych przez dzieci z całego świata Kapituła wybiera laureatów. Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości, często ratuje ich życie. Ceremonii wręczania Orderu towarzyszy rytuał wypicia soku z cytryny koniecznie z uśmiechem oraz pasowania różą. Każdy nowo pasowany Kawaler Orderu Uśmiechu przyrzeka przed dziećmi i członkami Kapituły "być zawsze pogodnym i radość dzieciom przynosić".

Z okazji Międzynarodowego Dnia Orderu Uśmiechu już po raz siódmy – 16 września – odbył się festyn na lubelskich Czubach, zorganizowany przez Stowarzyszenie Lubelska Inicjatywa. Gościem specjalnym była Majka Jeżowska – Kawaler Orderu Uśmiechu.

Na festynie nie zabrakło atrakcji i zabaw dla dzieci oraz ich rodziców. Na scenie odbywały się taneczne występy dzieci. Organizatorzy zadbali o każdy szczegół, aby pomimo niesprzyjającej aury, na twarzach uczestników nie zabrakło tego, co w tym dniu najważniejsze – uśmiechu.

Nadleśnictwa Chełm, Świdnik oraz biuro RDLP w Lublinie zorganizowały stoisko edukacyjno-promocyjne, gdzie można było uczestniczyć w konkursach o tematyce leśnej oraz wykonać własnoręcznie prace artystyczno-plastyczne. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, dzięki czemu leśnicy mogli dzielić się swoją leśną wiedzą i pasją.

A być może w kimś, kto nas odwiedził obudziliśmy wrażliwość i zamiłowanie do przyrody oraz pasję obcowania z nią… - zgodnie przyznają leśnicy.

 

Relacja w TVP 3 Lublin